BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 14257163
nr 1425 7163
Ljusstakar
Ett par, nysilver, nyrokoko. Höjd: 17cm
Utrop:
600 kr
Såld:
500 kr
måndag 18 oktober 2021
kl 20:03:38
400 kr
350 kr
400 kr (Budbetjänt)
450 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.